Genel Olarak:

Bu yazımda hukuk fakültesini kazandıktan sonra mesleğe başladığım günden beri yaşadıklarımı bir dost meclisinde konuşur gibi fakülteyi tercih etmeyi düşünen üniversite sınavından çıkmış öğrenciler için kaleme alıyorum. Fakültenin içeriğini anlatmaktan çok sonrasındaki meslekleri tanıyarak tercih yapmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Çünkü okulda bizde böyle öğretilmemişti dememek için gerçek hayat mücadelesinin içerisinde nelerin olacağını görerek tercih yapmanın daha mantıklı olduğu kanaatindeyim.

Eşit ağırlığın en popüler bölümü olan, okunması normal fakültelere göre daha zor olan hukuk fakültesinin neticesinde diplomanızı elinizi alıyorsunuz ve bir karar vermeniz gerekiyor. Zaten okurken bu karar kafanızda oluşuyor ancak okulun başındaki fikriniz ile sonrasındaki fikriniz gelişmelere göre Mersin En İyi Avukat değişebiliyor.

Staj Dönemi:

Eğer kararınızı avukatlıktan yana kullandıysanız her türlü avukatlık stajı yapmak zorundasınız. Avukatlık stajını Türkiye’de bulunan istediğiniz bir baroya gerekli evrakları hazırlayarak başvuru yapmanız mümkün. Burada konu yanında staj yapacağınız avukat konusunda kimsenin size yardım etmemesi. Sizin bilgi ve deneyimine güvendiğiniz bir avukatı seçerek yanında staj yapacağınızı bildirmeniz gerekiyor.

Avukatlık staj döneminde kanunen bir ücret almıyorsunuz. Yanında staj yaptığınız avukatın inisiyatifine bağlı olarak bu ücret değişebiliyor.

Staj dönemimde okulda okuduğunuz şeylerin soyut olduğunu gerçek hayatta daha farklı olduğunu görüyorsunuz. Okuduğunuz okula bağlı olarak değişebilir ancak size hukuk mahkemelerinde veya ceza mahkemelerinde nasıl dilekçe yazılacağını okulda kimse öğretmiyor. Bu nedenle kendi çabanıza bağlı, staj yaptığınız avukata bağlı olarak işin mantığını öğreniyor ve emeklemeye başlayarak bir şeyler yapmaya başlıyorsunuz. Ancak çok sorun etmeyin bu meseleyi. Eğer okulu bitirdiyseniz zaten bu sürece çabuk adapte olup, işin nasıl yapıldığını öğrenirsiniz.

Staj dönemindeki en büyük problemli yer icra daireleridir. İçeri girdikten sonra size ‘’welcome to hell ‘’ diyorlar. 3 metre yüksekliğe ulaşan dosyalar üzerinize gelmeye başlıyor, merdiven size göz kırpıyor, içerisi ana baba günü, bir işlem yapmak için müdürlerin önünde sıralar size çok vahşice bir ortam izlenimi veriyor. İlk başta bu şekilde görünen ortamda bir bakmışsınız merdiven üzerinde dosya aramaya başlıyorsunuz. Tabi stajyer olduğunuz için icra dairelerindeki işler size kalıyor. Siz de gide-gele bu işi öğreniyorsunuz. Bu konuda da endişelenmeyin zamanla bu işlemleri öğreniyorsunuz. Ancak dışarıdan çok farklı görünen avukatlık mesleğinin staj döneminde bu tarz aşamalardan geçmeniz Mersin En İyi Avukat gerekiyor.

Merhaba Avukatlık

Avukatlığa başladıktan sonra 4 çeşit tercihiniz söz konusu:

– Şirket Avukatı,

-Kurum Avukatlığı,

-Bağlı Çalışan Avukat,

-Serbest Avukatlık.

Bu avukatlık türlerini tercih etmeniz için kimse size bir fikir vermiyor. Her şeyi kendiniz takip edip, kendi şartlarınıza göre karar Mersin En İyi Avukat veriyorsunuz.

Şirket Avukatlığı:

            Yeni başlayan avukatların çok tercih edilmediği ancak belli kriterlerde avukatların (İngilizce bilen gibi) işe alındığı bir avukatlık türüdür. Bu şekilde işe girdiğiniz zaman, kendi işinizi yapmanız genellikle mümkün olmaz. Özel bir kurumda çalışan personel olarak bu şirketin hukuk departmanında çalışırsınız. Bu şekilde işe girdiğiniz zaman memur gibi veya daha ağır şartlarda bir çalışma şekliniz olur ve kısa vadede maaşınızda bir değişim söz konusu olmaz. Şirketlerin hukuk müşavirliğinde çalışan avukatlar kurum avukatlarından daha sert bir ortamda çalışırlar. Çünkü özel sektör kimsenin göz yaşına bakmaz ve hata kaldırmaz. Burada hangi şehirde iş bulursanız orada yaşamak gibi bir durum söz konusu olacaktır. Genellikle şirket merkezleri de Ankara ve İstanbul’da olduğu için bu hususu da göz önünde bulundurmanızı Mersin En İyi Avukat tavsiye ederim.

Kurum Avukatlığı:

            KPSS sınavında gerekli yeterliliği sahip puanı aldıktan sonra yapılacak bir avukatlık türüdür. Sınavda gerekli puanları aldıktan, ilgili prosedürü geçtikten sonra ihtiyacı olan kuruma atanmanız sağlanacaktır. Kurum avukatlığı daha çok heyecandan uzak, risk almaktan kaçınan, memur zihniyetinde olan kişilerin tercih ettiği bir avukatlık türüdür. Kurum avukatları normal memur gibi mesai saatlerine sahiptirler. Kurumun avukatlık işlerini bir memur gibi yaparlar da denebilir. Esnek hareket etmeyi seven kişiler için biraz sıkıcı bir tür olacaktır. Hareketli ve özgür hareket etmeyi seven kişiler için uzun vadede yıpratıcı bir meslektir. Burada maaş olarak sabit bir ücret alırsınız, buna ek olarak da belli sınırları olan avukatlık vekalet ücreti almaya hak kazanırsınız. Bu kurumun dışında başka bir yerden iş almanız mümkün olmayacaktır. Yani yakınlarınız tarafından sorulan sorulara cevap verebilecek ancak onların hukuki işlerini Mersin En İyi Avukat takip edemeyeceksiniz.

-Bağlı Çalışan Avukat:

            Bağlı çalışan avukat, başka bir avukatın yanında sigortalı olarak çalışan avukatlık türüdür. Burada yanında çalıştığınız avukatın yoğun işlerini takip edersiniz ve maaşınızı o avukattan alırsınız. Genellikle kendi adına ofis açamayacak durumda olan, risk almaktan uzak kişiler bu avukatlık türünü tercih ediyor. Avukatlık gerçekten denildiği gibi çevrenizin olması gereken bir iş. Avukatlığını yapmanızı isteyecek iş çevreniz söz konusu değilse bu yöntemi tercih ediyorsunuz. Bu türü daha çok mesleğe yeni başlayan avukatlar tercih ediyor. Staj döneminde yeteri kadar tecrübe kazanamamış kişiler de bu avukatlık türünü tercih ediyor. Burada kendi işinizi takip etmeniz de kişiye bağlı olarak mümkün olabiliyor. Maaş şekli ise çalıştığınız yere bağlı olarak değişiyor. Ancak bu avukatlık türünde başlangıçta maaşınızın yüksek olmasını beklemeyin. Buradaki çalışma saatleri de çalıştığınız yere bağlı olarak değişiyor. Bağlı çalışan avukatlar da işi hangi şehirde bulursa orada çalışabilir. Büyük şehirlerde bu olanak daha fazla olduğu için genellikle oralarda bu avukatlık türünde işler Mersin En İyi Avukat bulabilirsiniz.

-Serbest Avukat

Mersinde Avukatlık

Serbest avukat, kendi adına vergi levhası olan, kendi adına ofisi olan bir avukatlık türüdür. Bu tamamen risk almayı seven ve esnek çalışma saatlerine sahip olan kişilerin tercih ettiği bir avukatlık türüdür. Çünkü kimse sizi tanımadan kapınızı çalmaz veya yukarıdaki türler gibi size maaş vermez. İşin gelmesi sizin çevrenize bağlı olarak değişir. Gelirinizin bir sınırı yoktur. Ne kadar iş gelirse o kadar kazanırsınız. Bunun olumsuz yanı da kimseyi tanımadan bu avukatlık türünü seçenlerin gelir elde etme konusunda sorun yaşamalarıdır. Yine yukarıda olduğu gibi kimse sizin kira bedeliniz, vergileriniz, ofisin diğer giderleri gibi giderleri ödemez. Bunların hepsini karşılayarak bir gelir elde etmeniz lazım ki geçiminizi sağlamanız mümkün olsun. Aldığınız işlerdeki yük tamamen sizin omzunuzdadır. Her şeyi ile siz ilgilenirsiniz. Bu tür tamamen gerçek hayatın içidir. Müvekkil ile ücret görüşmesi dahil olmak üzere dosyaların bütün aşamaları ile siz ilgilenirsiniz. Bu nedenle insanlarla da irtibatın en fazla olduğu türdür. Eğer sisteminizi kurarsanız bu türde yüksek standartlarda bir hayat kurmanız mümkün. Bu şekilde sistem kurmak da tamamen sizin çabanıza bağlı olarak değişecektir. Yani gelirinizin sınırı yok ancak sizin çalışmanıza bağlı.

Yukarıda bütün avukatlık çeşitlerini kısaca açıklamaya çalıştım. Avukatlık deyince’’ baro avukatı mısın?’’ veya bunun türevi birçok soru ile karşılaşmanız mümkün. Bu türleri iyice okuyup kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz bir avukatlık türü var ise onu tercih etmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Ben serbest avukatlık yapıyorum. Yani kendime ait bir ofisim var, kimseye bağlı olarak çalışmıyorum ve kendi işlerimi takip ediyorum. Yapmış olduğum avukatlık türü benim için bu türler içerisinde en sevdiğim tür. Serbest avukatlıkta en olumsuz hususların başında avukat sayısının fazla olması gerekiyor. Rakiplerinizin fazla olduğunu ve siz okulu bitirdikten sonra daha da artacağını unutmayın. Yazımı bir söz ile bitirmek istiyorum:

‘’Avukatlar tarih boyunca köle kullanmadılar ancak hiçbir zaman efendileri de olmadı.’’

Soru sormak için yazının altında yorum yap kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.