BANA MİRAS KALDI NE YAPMALIYIM?

Mersin Miras Avukatı

Her canlı gibi insan da doğar, büyür ve ölür. İnsanın yaşarken elde etmiş olduğu malvarlığı kendisinden sonra gelen insanlara kalır. Bu şekilde ölen insanların kalan malvarlığı ve diğer haklarının nasıl paylaşımı yapılacağını Medeni Kanun’da Miras Hukuku bölümü açıklamaktadır.

Öncelikli olarak ölen kişinin bağlı bulunduğu yerdeki Nüfus Müdürlüğü’ne kişinin vefat ettiği hastaneden alınan belgelerle başvurarak vefat ettiğini belirtmek ve nüfusta kaydını yapmak gerekmektedir. Bu aşamadan sonra kişinin mirasçısı olduğunu hukuk düzeninde belirtmek ve sonrasında kalan malvarlığı üzerinde hak iddia etmek için mirasçılık belgesi veya başka bir tabirle veraset ilamı almak gerekmektedir.

MİRASÇILIK BELGESİ (VERASET İLAMINI) NEREDEN ALACAĞIM?

Medeni Kanun’un 598. Maddesinde açıkça belirttiği üzere mirasçılık belgesi sulh hukuk mahkemesinden veya noterlerden alınmaktadır. Noter açısından her ilde bulunan bir noterden alınabileceği gibi sulh hukuk mahkemesinde ise kişinin vefat ettiği sulh hukuk mahkemesine başvurmak gerekmektedir.

VERASET İLAMINI NOTERDEN ALAMADIM NE YAPMAM LAZIM?

Çoğu zaman noterden alınan bu belge bazı durumlarda noterden alınamamaktadır. Bu nedenle noterden alınan mirasçılık belgesi için sulh hukuk mahkemesine başvurmak gerekmektedir.

VERASET İLAMI ALDIM NE YAPACAĞIM?

Veraset ilamı mirasçıların pay oranlarını gösteren belgedir. Bu belge ile vefat eden kişiden kalan malvarlığı ve diğer haklarına intikal işlemi yapılabilecektir. Örneğin vefat eden muristen bir arazi kaldı ise bu arazi için ilgili tapuya giderek intikal işlemi yapılabilecektir.

VERASET İLAMI VE SONRASINDA MİRAS HUKUKU AVUKATI ZORUNLU MU?

Veraset ilamı ve intikal işlemleri fazla masraflı bir işlem değildir. Bu işlemler yapılırken hak kaybına uğramamak ve yanlış bir işlem yapmamak adına bu konuda uzman bir avukatla bu işlemi takip etmek fazla masraflı olmayacak ve işlem daha sağlam yapılmış olacaktır. Mersin Avukat olarak sizlere bu konuda hukuki destek vermekteyiz.

 

Avukat Halil BAKIRCI