Araç Değer Kaybı Davası

Araç Değer Kaybı Nedir ?

Araçlarda trafik kazası sonrasında meydana gelen hasarlar bilindiği üzere aracın değerini azaltmaktadır. Aracın kendi kusurundan kaynaklanmayan bir sebeple de değerinin düşmesini kimse istemeyecektir. Bu nedenle aracının kaza yapmasaydı ne değere satılacaktı hesabı yapılarak, o kazayı yapmamış gibi değerinin belirlenip, kaza yaptıktan sonra değerinin de belirlenmesi ve aradaki farkın kusurlu olan taraftan istenmesi davasıdır. Kısaca özetlemek gerekirse ;

Kaza yapılmadan önceki değeri- kaza yapıldıktan sonra aracın değeri= Araç Değer Kaybı

Araç değer kaybı ile ilgili olarak kusurlu olan kişinin sigorta şirketine başvurmadan önce bilinmesi gereken bir husus ise aracın daha öncesinde son kaza yapılan yerden kazaya karışmamış olmasıdır. Çünkü daha öncesinde boyalı olarak bulunan veya değişmiş olan bir parçanın kaza sonrasında yine aynı işlemleri görmesi durumunda aracın değerinin azalmayacağı aşikardır.

Araç Değer Kaybında Kilometre Ve Yaş Sınırı Var Mıdır ?

Sigorta şirketleri araçların değer kayıplarını öderken km ve yaş sınırı getirmektedirler. Bu sigorta şirketlerinin sistemsel olarak ortaya koymuş oldukları bir kuraldır. Bu şekilde km ve yaş sınırlaması söz konusu değildir. Tek şart aracın daha öncesinde boyalı veya değişen parçalı yerinden değil de başka bir yerinden hasar almasıdır. Bu durumun tespiti ile ilgili olarak uzman bilirkişiler tarafından aracın değer kaybı hesaplanmalı ve değer kaybı sonrasında sigorta şirketine başvurulmalıdır.

Trafik çıkışı gerçekleşmiş her aracın kaza ve diğer durumları TRAMER kayıt işlemlerinde belirtilmek zorunludur. Doğal olarak trafikte yaşayabileceğimiz herhangi bir trafik kazası sonucu aracımızın geçirmiş olduğu kaza boyutu kayıt altında tutulmaktadır. Kaydı tutulan bu kaza durumu aracın satış yapıldığı zaman haklı değerinde maddi bir düşüş gösterir.

Araç Değer Kaybında İstenilen Belgeler Nelerdir ?

Yaşanan bu değer kaybı araç değer kaybı olarak nitelendirilir. Yaşamış olduğunuz bir kaza sonucunda aracınızda karşılaşacağınız maddi deger kaybi iki şekilde geri talep edebilirsiniz.  Trafik kazası sonucu kusurlu aracın sigorta şirketi, aracın sahibi ve farklı ise aracın sürücüsü tarafına yansıtılarak, aracınızda yaşanan maddi değer kaybını talep edebilirsiniz. Kaza sonrası bir ekspertiz raporu alarak haklı olduğunuzu kanıtlayarak dava açma hakkını kazanabilirsiniz. Değer kaybı avukatı ile mahkemeye sunacağınız;

  • Ekspertiz raporlarını
  • Aracın daha önce yaşamış olduğu hasar geçmişini ve hasar oranlarını
  • Aracın kilometresini
  • Aracın genel bilgilerini(marka, model, üretim yılı gibi)
  • Trafiğe çıkış tarihi
  • Aracın ikinci el piyasasındaki satış değeri

Araç Değer Kaybına Ne Zamana Kadar Başvurabilirim ?

Aracın kaza geçirdiği tarihten 2 yıl sonrasına kadar dava açabilir aracınız da oluşan değer kaybını talep edebilirsiniz. 2 yılı geçen değer kaybı sorgulama işlemlerinde herhangi bir dava açılma ve hak iddia etme söz konusu olmayacaktır.

Mersin Avukat olarak Mersin Araç Değer Kaybı davalarında hukuki destek alabilirsiniz.

 

Av. Halil BAKIRCI