İSİMİMİ VEYA SOYADIMI NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Mersin Avukat

 

İsim ve soyadı ailemiz tarafından bize verilmiş ve hukuki anlamda da önemli sonuç doğuran bir hukuki müessedir. Hukuki niteliği açısından ise isim ve soy isim kişinin şahsına sıkı sıkıya bağlanmış ve bir şahıs varlığı hakkının kullanılmasıdır.

 

İSİM VE SOYADIMI HANGİ SEBEPTEN DOLAYI DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Medeni Kanunumuz isim değişikliğinin haklı sebeplerinin madde 27 de açıkça belirterek haklı bir sebebin varlığı halinde isim değişikliğinin mümkün olduğunu belirtmektedir. Yukarıda belirtildiği sebeplerden başka haklı sebep olarak geniş çerçevede bakıldığı zaman farklı şekillerde haklı sebeplerin olması da olasıdır. Bu nedenlere dayanarak da bu dava açılabilmektedir.

Bu isim ve soyadın değişikliği için haklı sebeplerden bazıları;

  • İsim ve soyadın toplumda olumsuz karşılanacak manalara gelmesi
  • İsim ve soyadın telaffuzunun zor olması
  • Aile içerisinde hitap edilen isim ile kimlikteki ismin farklı olması.

 

İSMİMDE VE SOYADIMDA HARF HATASI YAPILSA BİLE DAVA AÇMALI MIYIM?

İsim değişikliğinde son düzenleme ile basit harf hatalarının düzeltilmesi için dava açmaya gerek olmadan doğrudan nüfus müdürlüğüne giderek bu işlemi gerçekleştirmek mümkünüdür. Bununla ilgili olarak ilgili nüfus müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ DAVASI NEREDE VE HANGİ MAHKEMEDE AÇILMAKTADIR?

İsim ve soy isim değişikliği davası için özel görevli olan bir mahkeme belirtilmediği için yetkili mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Davacı, davayı ikametgahının bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ile açabilir.

 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ DAVASIDA TANIK ZORUNLU MU?

İsim ve soy isim değişikliğinde haklı sebep olarak sunulan belgeler için evrak ve tanık sunulması davanın kabul edilmesi açısından yeterli olacaktır. Eğer bariz bir şekilde isimde anlamsızlık ve telaffuzunda sorun varsa bu konuda tanığa ihtiyaç olmadan direkt olarak hâkim kendisi bu durumun haklı sebep olacağını takdir edecektir. Ancak aile içerisinde kullanılan isim ile kimlikteki ismin farklı olması durumunda bu durumu ispat etme açısından tanık bildirmekte yarar bulunmaktadır.

 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DAVALI TARAF KİMDİR?

İsim değişikliği davasında karşı taraf olarak kaydın bulunduğu nüfus idaresi yazılacaktır. Bu dava hasımsız olarak veya kişinin anne ve babasına karşı açılması durumunda dava usul yönünden reddedilecektir.

 

İSİM DEĞİŞİKLİĞİ DAVASI NE KADAR SÜRE İÇERİSİNDE SONUÇLANIR?

İsim değişikliği mahkemelerin duruşma saatlerinin yoğunluğuna göre ilk celsede mahkemenin yoğunluğu ve işin niteliği gereği belgelerin toplanma durumu varsa ise ikinci celsede sonuçlanmaktadır. Bu da 6 ay veya daha kısa bir süreye tekabül etmektedir.

 

EŞİMİN VE ÇOCUKLARIMIN SOYADI İÇİN AYRI DAVA AÇMALI MIYIM?

Erkek eş soyadını değiştirdiğinde eğer erkek evli ise kadının soyadı da değişir. Babanın soyadı değiştiğinde 18’den küçük çocukların veya evlatlığın soyadı da dava açmaya gerek kalmadan direkt olarak değişecektir.

 

BU DAVAYI AVUKATLA YÜRÜTMEK VE DAVA AÇMAK MASRAFLI MI?

Bu davalar sürekli olarak karşılaşılan türden ve kısa süren davalardan olduğu için bu konuda uzman bir avukat tarafından davanın açılması ve takip edilmesi hem az maliyetli hem de daha sağlam bir şekilde sonuç doğuracaktır. Yaşı küçük olan kişiler için dava, velayet hakkına sahip veliler veya vekaletname verecekleri bu konuda uzmanlığı olan bir avukat tarafından açılması gerekmektedir. Mersin Avukat olarak sizlere bu konuda destek vermekteyiz.

 

 

Av. Halil BAKIRCI

#mersinavukat #mersinboşanmaavukati #mersincezaavukatı #mersinicraavukatı #mersinmirasavukatı #mersineniyiavukat #mersinboşanmaavukatları